Barbara Ciwoniuk

Spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk

21 kwietnia 2016 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzebiechowie odwiedziła autorka książek dla dzieci i młodzieży w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.
„Jestem autorką powieści poruszających dylematy z życia młodzieży. Piszę o sprawach istotnych: ogromnej roli przyjaźni, potrzebie szczerości i bliskości, pierwszych uczuciach, konieczności szukania własnej drogi. Niestety w życie nastolatków często wkradają się problemy, z którymi sami sobie nie radzą. Są to: brak zrozumienia, samotność, bieda, wykluczenie, agresja, konflikty z dorosłymi i z rówieśnikami, wreszcie – choroba czy śmierć bliskich, niepełnosprawność. W moich książkach staram się wskazywać najprostsze drogi wyjścia z trudnych sytuacji. Często są to zwykłe przyznanie się do błędu czy szczera rozmowa z przyjacielem, rodzicem, a nawet z nauczycielem. Piszę „nawet” ponieważ wiem, że niełatwo jest zwierzyć się obcej, dorosłej osobie, wyjawić jej swoje najskrytsze myśli i uczucia. Losy moich bohaterów pokazują, że nie wolno się poddawać i że zawsze warto, a nawet trzeba, szukać wyjścia z krytycznych sytuacji. Wierzę, że współczesna młodzież (pokolenie net-generacji?) jest zdolna, dobra, wrażliwa i nieobce jej są takie słowa jak: honor, odwaga, życzliwość, uczciwość, przyjaźń. To właśnie dążenie do poznawania tych ważnych prawd i uczuć plącze drogi bohaterów moich książek.”
Barbara Ciwoniuk ma na swoim koncie pisarskim ponad 10 książek. Wśród nich znalazły się m.in.: „Igor”, „Rokko”, „Ania”, „Wakacje z gangsterem”, „Musisz to komuś powiedzieć”,  „A jeśli zostanę” i „Uciec jak najbliżej”. Debiutowała wydaną w 2005 r. książką „Igor” (wznowienie w 2011 r.), opowiadają o bohaterze o tym samy imieniu, który jest dyslektykiem. Książka ta otrzymała nominację przez Polską Sekcję IBBY do programu „Wybitne książki dla młodych osób z dysfunkcjami  – edycja 2007”.  Poza tym zostały wyróżnione inne jej dwie książki: „Ania” (nominacja do nagrody Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY) i „Musisz to komuś powiedzieć” (wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY).
W spotkaniu wzięli udział uczniowie III klasy gimnazjum, którzy mieli okazję poznać „od podszewki” warsztat pisarski naszego gościa oraz wysłuchać interesujących historii związanych z powstawaniem kolejnych książek pisarki.
Po zadanych pytaniach ze strony młodzieży nie zabrakło oczywiście możliwości zdobycia autorskiego podpisu B. Ciwoniuk, który złożyła na książkach i okolicznościowych folderach.
Spotkanie odbyło się przy współpracy biblioteki gminnej ze szkolną.