Narodowe Czytanie 2018. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebiechowie.

Narodowe Czytanie 2018. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebiechowie.

8 września 2018 r. o godz.10:00 w plenerze przed Domem Pomocy Społecznej w Trzebiechowie wspólnie czytaliśmy fragmenty powieści „ Przedwiośnie,” rozdział 4 Podroż przez Rosję. Opowieść  o szklanych domach.

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania, odbywającej się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Powieść wyjątkowa, powieść „pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi”, „z której wypływa wciąż o wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei” jak celnie zauważył Prezydent RP Andrzej Duda.
Książka Żeromskiego doskonale wpisująca się w obchody niepodległościowe, daje bowiem możliwość poznania losów odradzającej się Polski. Pokazuje entuzjazm rodaków, którzy chcą wierzyć, że w odrodzonym państwie uda się zbudować idealny porządek społeczny, ale też sygnalizuje narastające problemy społeczne i lęki o dalsze losy Ojczyzny. 
8 września 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzebiechowie  włączyła się po raz kolejny w akcję Narodowego Czytania i zaprosiła mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie do wspólnej lektury „Przedwiośnia”. Pierwsze fragmenty stanowiły wprowadzenie do treści książki i dotyczyły relacji głównego bohatera Cezarego Baryki z rodzicami. Następne rozdziały „Podróż przez Rosję” i „Opowieść o szklanych domach”   wspaniale czytali z podziałem na role mieszkańcy DPS. Czytający otrzymali piękne kotyliony, które podkreślały podniosły charakter spotkania.                       
Za wspólne czytanie otrzymaliśmy wspaniałą kawę i słodycze.
Dziękujemy  wszystkim uczestnikom Narodowego czytania i zapraszamy do wspólnego czytania w przyszłym roku 2019.